АДВОКАТ Вівторок, 07.05.2024, 01:37
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту

Категорії розділу
Судові рішення [1]
Закони та акти [1]
Закони та нормативно-правові акти

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Форма входу

Як отримати доступ до судового рішення?


Чи маємо право на рішення?

Неоднакове застосування судами одного й того ж закону є підставою для оскарження судового рішення. Рішення судів вищих рівнів дають підстави передбачити, яким буде рішення у подібній справі або якими будуть наслідки їхнього оскарження. З цих та багатьох інших міркувань доступність судових рішень є вкрай важливою для сучасних правників.

Відповідно до ст. 2 ЗУ „Про доступ до судових рішень” відкритість судових рішень забезпечується такими способами:

  1. проголошенням судового рішення в залі судового засідання;
  2. забезпеченням доступу до матеріалів справи та наданням копії рішення;
  3. оприлюдненням судових рішень у мережі Інтернет;
  4. публікацією текстів судових рішень у друкованих виданнях.

Згідно із ЗУ „Про судоустрій України” ніхто не може бути обмежений у праві на отримання в суді усної або письмової інформації щодо результатів розгляду його судової справи.

Для реалізації цього права слід звернутися до апарату відповідного суду з письмовою заявою, яка повинна містити обґрунтування чому судове рішення безпосередньо стосується прав, свобод чи інтересів того, хто звертається.

Службовець апарату суду може відмовити у доступі до судового рішення лише у разі якщо:

  1. заявник не має процесуальної дієздатності або від його імені звернулася особа, яка не має на те відповідних повноважень;
  2. матеріали справи передані до іншого суду чи на зберігання до державної архівної установи;
  3. судове рішення безпосередньо не стосується прав, свобод, інтересів чи обов’язків заявника.

Цей перелік є вичерпним.

 

Як знайти судове рішення в Інтернеті?

В Україні деякий час практикується загальний доступ до окремих текстів рішень Конституційного Суду, Верховного Суду та Вищого господарського суду через офіційні веб-портали цих судів. З 1 червня 2006 р. для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація на виконання ЗУ „Про доступ до судових рішень” запровадила Єдиний державний реєстр судових рішень. Порядок ведення Реєстру затверджений постановою Кабінету Міністрів від 25 травня 2006 р.

Єдиний державний реєстр судових рішень є автоматизованою системою збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень. До реєстру мають вноситися всі письмові рішення судів загальної юрисдикції у цивільних, адміністративних, господарських, кримінальних справах про адміністративні проступки. Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безкоштовного цілодобового доступу; користувачам надаються можливості пошуку, перегляду, копіювання та роздрукування судових рішень або їхніх частин.

Аби ознайомитися з потрібним вам рішенням, слід зайти на офіційний веб-портал судової влади за адресою в Інтернеті www.court.gov.ua і натиснути кнопку „Єдиний державний реєстр судових рішень” або ж відразу набрати адресу: www.reyestr.court.gov.ua. Ви потрапите на сторінку Єдиного державного реєстру судових рішень.

 

Приватність рішень

З метою забезпечення права на приватність у текстах судових рішень, що відкриті для загального доступу, не можуть бути розголошені відомості, що дають можливість ідентифікувати фізичну особу. Такі відомості замінюються літерами або цифровими позначеннями (Особа 1, Особа 2, Інформація 1 тощо).

До зазначених відомостей належать імена фізичних осіб, адреси їхнього місця проживання або перебування, номери телефонів чи інших засобів зв’язку, адреси електронної пошти, ідентифікаційні номери (коди), реєстраційні номери транспортних засобів та інша інформація, що дає можливість ідентифікувати фізичну особу.

Не вилучають із текстів судових рішень прізвища та ініціали суддів, які ухвалили судове рішення, імена посадових чи службових осіб, які, виконуючи свої повноваження, беруть участь у судовій справі.

У текстах судових рішень, відкритих для загального доступу, не можуть бути розголошені також відомості, для забезпечення нерозголошення яких було прийнято рішення про розгляд справи в закритому судовому засіданні.

Однак судді мають повний доступ до судових рішень, зокрема, й до конфіденційної інформації, а також до державної таємниці, щоправда, з урахуванням вимог Закону України „Про державну таємницю”. Для отримання такого доступу вони повинні одержати відповідний логін і пароль у технічного адміністратора Реєстру. Для них вхід у систему передбачений через кнопку „Повний доступ”.

 

Інші судові портали

Тексти окремих судових рішень можна знайти також на сайтах українських судів (див. далі перелік). В Інтернеті також можна знайти й низку пошукових систем законодавства, де поряд із законодавчими актами є й судова практика. Частина з цих систем є платною.

 

Сайт Конституційного Суду України

www.ccu.gov.ua

Сайт Верховного Суду України

www.scourt.gov.ua

Сайт Вищого господарського суду України

www.arbitr.gov.ua

Сайт Вищого адміністративного суду України

www.vasu.gov.ua

Сайт Апеляційного суду м. Києва

www.apcourtkiev.gov.ua

Недержавний Реєстр судових актів України

www.sudoviakti.org.ua

Рішення Європейського суду з прав людини

www.minjust.gov.ua/0/164 (рішення проти України); www.eurocourt.org.ua; www.echr.coe.int (далі «HUDOC» у правому верхньому кутку)

 

Судові рішення у друкованих виданнях

Закон „Про доступ до судових рішень” увів поняття офіційного опублікування судового рішення. Офіційне опублікування у друкованому виданні гарантує відповідність тексту судового рішення оригіналові, позаяк здійснюється за умови звірення з оригіналом або електронною копією судового рішення, внесення до Реєстру та відповідного посвідчення Державної судової адміністрації. Суд при здійсненні судочинства може використовувати лише офіційно опублікований текст судового рішення або ж текст, який внесено до Реєстру. Такі правила спрямовані на запобігання фальсифікації текстів судових рішень.

Тексти судових рішень публікуються у різноманітних збірниках, періодичних виданнях судів – „Судова апеляція”, „Вісник господарського судочинства”, „Вісник Вищого адміністративного суду України”, „Вісник Верховного Суду України”, „Рішення Верховного Суду України”, „Вісник Конституційного Суду України”, „Судоустрій і судочинство в Україні”, а також у правничих журналах і газетах, зокрема, в „Юридичному віснику України”, „Юридичній газеті”, „Юридической практике”, газеті „Закон і бізнес” тощо.

За матеріалами Центру політико-правових реформ

Пошук

Календар
«  Травень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031

Архів записів

Друзі сайту

Яндекс.Метрика
Copyright MyCorp © 2024Безкоштовний конструктор сайтів - uCoz